Úvery a pôžičky pre podnikateľov

Ako riešiť omeškané splátky

Neuhradené splátky by sme nemali podľa odborníkov riešiť ďalším dlhom

Asociácia slovenských inkasných spoločností upozorňuje, že v čase zdražovania je dôležité nepodľahnúť zdanlivo rýchlemu vyriešeniu neuhradených splátok v podobe ďalšieho dlhu.

Neuvážený krok môže úplne zbytočne dostať človeka podľa nich do dlhovej špirály. Prieskumy poukazujú na to, že len približne 30 % dlžníkov v problémovej situácii žiada o odklad splátok alebo o ich zníženie. Asociácia upozorňuje na to, že komunikácia s veriteľom je kľúčová a vďaka nej sa dá predísť mnohým problémom.

Slovenské domácnosti zažívajú finančne náročné časy, pretože mnohí už siahli na finančné rezervy. V kritickej situácii sa ocitli tí, ktorí majú dlhy a nedokážu ich viac splácať. „V takomto momente sa tí zodpovední snažia žiadať svojich veriteľov o strpenie, kým nájdu peniaze. Tie sa však hľadajú ťažko. Málokto počíta so železnou rezervou, ktorá má byť určená práve na takéto situácie. V dostatočnej výške ju má vytvorenú len málo ľudí,“ konštatuje finančný analytik Pavel Škriniar.

Človek vo finančných problémoch sa často bojí kontaktovať svojho veriteľa alebo inkasnú agentúru. „Netreba sa báť otvorene komunikovať s veriteľom. Včasná komunikácia je v celom procese bez zveličenia kľúčová. Na základe našich skúseností vieme, že vo väčšine prípadov sa podarí nájsť riešenie, dohodnúť splátkový kalendár s prijateľnou splátkou. Výsledkom je spokojnosť oboch strán,“ dodáva prezident asociácie Martin Musil.
Zdroj: SITA