Úvery a pôžičky pre podnikateľov

Ako sa dostať k úveru ak banka nepožičia

Ako sa dostať k úveru je uvedené na konci článku

Domácnosti dostanú tvrdý limit na úvery

Zdroj: Trend.sk 21.03.2018, 05:00 | Martina Kláseková | Ján Záborský |

Rýchlo a nadmieru sa zadlžujúci Slováci dostanú od leta novú úverovú brzdu. Keďže doterajšie opatrenia centrálnej banky, ktoré mali zmierniť rastúcu zadlženosť slovenských domácností, zapôsobili len obmedzene, Národná banka Slovenska (NBS) zavedie úplne nový limit, a to pre podiel dlhu k príjmom domácnosti.

Ak doteraz niekto nevedel, že varovanie o nebezpečne mohutnom úverovaní sa môže týkať práve jeho, nový podiel každému ukáže, „akou perinou sa môže zakryť“ práve on s ohľadom na jeho príjmy.

S prítlakom

Zadlženosť slovenských domácností na úrovni 38 percent v pomere k HDP je najvyššia v regióne strednej a východnej Európy a stále rastie najrýchlejšie. Ľudia sa zadlžujú pri nízkych úrokových sadzbách, ekonomika sa podľa NBS môže prehrievať.

NBS znova upozorňuje ľudí, že domácnosti s príliš vysokým dlhom v porovnaní s ich príjmami môžu mať neskôr vážne problémy so splácaním. Ak takýchto prípadov bude veľa, problémy sa budú týkať celého finančného sektora a domácej ekonomiky. „To, že sa nadmerne zadlžujeme, nie je z dlhodobejšieho pohľadu udržateľné,“ opakuje centrálna banka.

Čakalo sa

Legislatívnu možnosť zaviesť úverovú brzdu v podobe limitu dlhu k príjmom dostala už vlani, odvtedy sa len čakalo, kedy ju využije. Zdá sa, že poslednou bodkou mohlo byť januárové vyjadrenie ratingovej agentúry Standard & Poor’s. Tá upozornila, že môže zvážiť zhoršenie ratingu Slovenskej republiky, ak bude pokračovať rýchly rast retailových úverov, ktorý vytvára ekonomické nerovnováhy zhoršujúce finančnú stabilitu.

Ratingová agentúra poznamenala, že zavedenie dodatočných opatrení na zmiernenie rastu retailových úverov od NBS očakáva. Zhoršený rating krajiny by rýchlo pocítil štát na cene financovania na finančných trhoch a následne i banky, ktoré sú veľkým držiteľom štátneho dlhu.

Strop pre domácnosť

Stropom pre zadlženosť mal byť osemnásobok ročného príjmu domácnosti.

 

Ako sa dostať k úveru  - Názor opačnej strany

Ak štát reguluje osobné správanie občanov, je to na hranici diktatúry. Ak boli z trhu zákonom vytlačené nebankové subjekty, ktoré boli riadne registrované v NBS, vytvoril tak štát jedinú možnosť – požičiavať si od neregistrovaných a teda neregulovaných subjektov, väčšinou od úžerníkov.

Táto snaha štátu o ochranu občana je medveďou službou pre občana. V snahe pomôcť občanovi, uvrhnú ho do osídiel, kde žiadna regulácia neplatí a občan teda nemá nárok ani na žiadnu právnu ochranu. Zbytočné je tvrdenie, že zakrývaj sa perinou na akú máš, ak vznikne situácia, kde si proste potrebuješ požičať. Banky neposkytujú pôžičky, ak je záznam v dlhovom registri. Dá sa teda predpokladať, že 60-70% občanov si od banky požičať nemôže, lebo majú v registri záznam.

Ako získať úver

V súčasnej dobe je možnosť ako získať úver bez ohľadu na záznam v dlhovom registri, založiť si živnosť a podať si žiadosť ako živnostník. Tu je vhodné sa obrátiť na nebankovú spoločnosť, ktorá poskytuje podnikateľské úvery. Sú tu aj nebankové spoločnosti, ako napríklad táto naša firma, ktorá nežiada daňové priznanie, ani podnikateľskú históriu, stačí, že máte platný živnostenský list, alebo pridelené IČO.